Zde se můžete podělit o své zkušenosti se štěnicemi, klást otázky, získat odborné odpovědi či sami na některé dotazy reagovat.

 

Vzhledem k veliké vytíženosti se může stát, že budeme odpovídat s prodlevou.. Děkujeme za pochopení

.

Toto forum jsme založili za účelem odborné pomoci lidem v tíživé situaci zvané "mám štěnice". Věnujeme tomu zdarma své úsilí a svůj volný čas.  Upozorňujeme tedy konkurenční firmy, aby naše stránky nezneužívaly ke vzájemné pomluvě.

Podle zákona 480/2004 Sb sice nejsme za obsah příspěvků odpovědni a ani na ně nemusíme dohlížet a kontrolovat je (§ 5 a 6), ale nemáme už následně sílu ani chuť na rozsáhlé mailové korespondence s postiženými účastníky. 
 

 

1. 5. 2018

Nedopatřením došlo ke smazání celého fora - tedy přibližně přes tisíc příspěvků a odborných odpovědí za cca 6 let. Je nám to líto, ale věříme, že zde  brzy bude opět dostatek příspěvků i odpovědí a Vy tak budete moci nelézt vše, co potřebujete o štěnicích vědět…


 

 

Diskusní téma: Štěnice a vše kolem nich

Datum: 08.10.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Štěnice v hostelu

Začnu od konce:
- ano samozřejmě, že stalo. Je to jedna z možností, jak si zavléci domů štěnice,
- štěnice mohly zatím být jen v některých postelích,
- skutečně se může stát, že někdo nemusí mít žádnou reakci, přestože na něm štěnice sají,
- nezbývá než čekat. Pokud jste něco přivezla, tak vzhledem k tomu, že o tom víte, odhalíte je určitě brzy. Obvykle to bývá po 1-2 měsících, u Vás tedy dříve.

Datum: 26.09.2018

Vložil: dave

Titulek: stale lezou

dobry den , byly provedeny u nas jiz dva postriky a po tydnu vyskyt stenic ustal , nyni zase lezou a to spis pres den a v neobvyklych mistech jako je kuchyn , doufam ze jsou otravene a utikaji

Datum: 08.10.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: stale lezou

Příliš málo informací na odpověď :)
Je zcela normální, že se po prvním zásahu štěnice ještě objeví...

Datum: 23.09.2018

Vložil: Hana

Titulek: Stenice po zasahu

Dobry den,jsem.asi jako.kazdy,velice nervozni ze stenic.Přivezli jsme je z dovolene.Ja byla velice postipana.Nasla jsem je na cestovni postýlce a nebesich maleho,co máme nad normalni píšťalkou.Okamžitě jsem zavolala deratizatory.Prohledl postel,nerozebral.ji ale apod.Chodila jsem s nim a hledala.s nim,ale.nikde ani stopy,jen opravdu pod tou postylkou.Po postriku jsem chytila jeste tri zive,jednu v jine mistnosti.Pan postrikal podlahu celeho bytu,postele a sedacku.Je to pet dni od postřiku a 3dny od doby,kdy jsem videla posledni.zivou.Postylku jsem vyhodila.Firma rika,ze provadi jeden postrik s tim,ze dava zaruku a na další by prijeli zdarma.Myslite,ze když se neobjevuji,ze máme vyhrano?Peru veci ze skrine a.jeste mi toho spousta zbyva.Mam dve male deti.Manzel.vymyslel,ze zbylych 6pytlu obleceni.bychom dali do sauny,kterou mame,myslite,ze by to.pomohlo?Kdyz dame 90stupnu,prohreji se pytle dovnitr.Nejake veci mam dokonce u znameho v obrim.mrazaku,kde.je.-18.Myslite,ze 48hod staci?Dekuji.moc za odpove.O kdyz ctu,ze jsou.na.tom.mnozi.hůře.

Datum: 25.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Stenice po zasahu

Dobrý den,

z hlediska bionomie štěnic jsou vždy nutné dva zásahy. Samozřejmě, že se často stává (zejména v případě slabého zamoření, jaké bylo asi u vás), že se to podaří jedním zásahem. Přesto to může být jen zdánlivé. Při radikálním snížení populace nemusí jen hostitel již nic najít a i jeho reakce na poštípání se může snížit.
Než sauna je lepší vše vyprat na min. 60 stupňů, je to spolehlivé. Mražák je dobrý, při těchto teplotách by měly dva-tři dny stačit

Datum: 19.09.2018

Vložil: Janina

Titulek: Dotaz

Dobry den jsem po druhem postriku F+M ,dodrzuji 7 dni neuklizet a pak jsem vytrela jen prostredek mistnosi .Je to 9 den po 2 postriku a ja v postely nasla zivou jednu stenici.Mam volat pro dalsi postrik?? Prolezla jsem vse a nikde hnizdo nemame .Dekuji za odpoved

Datum: 25.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Dotaz

I po druhém zásahu je možné najít živou štěnici (zvláště jestli byl použit F+M). Nedokáži však posoudit, jestli je to tím nebo nebo jestli zde hrají roli jiné faktory jako stupeň zamoření, nekvalitní ošetření apod.

Datum: 07.09.2018

Vložil: Iva

Titulek: ještě jeden dotaz

Dobrý den, mám prosím ještě jeden dotaz. Kontaktovala jsem firmu a řekli mi, že používají přípravek Cimetrol, je prý toxický. Před tím jsme měli F+M, ten prý je šetrnější, ale zase přes něj musí štěnice přelézt. Prosím o váš názor, jako odborníka, jaký prostředek považujete na lepší. Děkuji moc. IH

Datum: 11.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: ještě jeden dotaz

Tak předně - toxický ve smyslu toxicity T+ není ani jeden ze jmenovaných přípravků. Cimetrol lze dokonce volně koupit.
"Přelézt" musí štěnice přes jakýkoliv přípravek. Neexistuje žádný produkt, se kterým by stačilo byt ošetřit a bylo by 100% hotovo.
Oba produkty mají zcela jiný systém účinnosti a každý je tedy dobrý trochu jinak.
Myslím, že oba lze dobře použít, ale pokud nebude dodržena správně metodika + ošetření přizpůsobeno prostorům, stupni zamoření atd., nebude stačit ani ten nejlepší přípravek.

Datum: 06.09.2018

Vložil: Iva

Titulek: štěnice opět po třech letech

Dobrý den, po třech letech se zase na vás obracím, protože vaše služby a rady jsou prostě luxusní. Před 3 lety jsme měli štěnice, jen málo, protože jsme na to přišli brzo. Po dvou postřicích F+M, už si nepamatuji ty názvy, luxování atd. atd. jsme se jich zbavili. Objednala jsem si tenkrát u vás pasti a v těch už nic nebylo, ani poštípání se neobjevilo, tak jsem věřila, že je všem těm stresům konec!
Teď se mi několikrát tak po 5 dnech stalo, že mě probudilo k ránu svědění a měla jsem štípanec jeden -na uchu, na noze, na ruce. No samozřejmě jsem po zkušenosti z dřívějška pojala podezření. Vše jsem prohlídka a na pelesti postele jsem našla 3 malinké tečky, které se rozmazávaly. Prostě trus štěnice. Můj dotaz na vás proto je, jestli je možné, aby se trus rozmazával vodou ještě po třech letech. Nemyslím si, protože i tenkrát jsme vše důkladně prohlíželi, ale doufám!!! Je to spíše přání.
Celou postel a okolí jsme důkladně vysáli, vyprala jsem vše na 60 stupňů. Vím, že to asi nestačí, ale když je to v počátku, tak si říkám, že jsme ji možná mohli vysát. V neděli odjíždíme na týden na dovolenou, tak už nestačím objednat pasti.
Prosím také o sdělení, za je možné u vás telefonicky objednat pasti, e-shop se mi neobjevuje.
Děkuji vám moc a moc za vaši skvělou práci a nedočkavě čekám na odpověď. Uvidím po návratu, jestli budou štípance, objednala bych pasti a pak bych objednala postřik. Nechci zbytečně plašit, ale asi to tak bude.
Odkud to je, když tři roky byl klid, netuším. Iva

Datum: 11.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: štěnice opět po třech letech

Děkujeme za chválu... ta vždy potěší..

1) trus se může rozmazávat i po letech, akorát to jde hůře. Jestli prošel postřikem poznáte, pokud je už alespoň trochu rozpitý

2) Jak sama píšete, Vaše opatření určitě v případě štěnic nestačí. Myslím, že až přijedete z dovolené, bezpečně poznáte, jestli se jedná o štěnice - budou hladové a vrhnou se na Vás.

3) E-shop nevidíte proto, že jsme tak neskutečně zavalení objednávkami, že nestíháme už nic dalšího... téměř ani aktualizovat stránky a odpovídat na dotazy

4) S minulým výskytem to zcela jistě nesouvisí. Mohli jste si je odněkud přinést, nebo návštěva, příp. jsou v některém z okolních bytů. Určitě doporučujeme kontaktovat majitele domu.

Datum: 02.09.2018

Vložil: parker

Titulek: stenice

Dobry den zjistily jsme stenice v posteli. Druzstvo objednalo deratizery a na jejich radu jsme postizenou postel vyhodili (omotanou folii , hodne stary nabytek zadna skoda) vystrikali cely byt a dali dve dymovnice , po zakroku v nasledujicich trech dnech jsem nasel cca 4 mrtve stenice docela daleko od loznice , v kuchyni , wc a obyvaci pokoj (nevypadali jako dospely jedinec) dnes 4. den po me v noci beze strachu a spechu kdyz jsem sedel u pc lezla stenice (na 90% nedospeli jedinec) pekne nacucana (zbyl po ni krvavy flek jak jsem ji zabil) deratizeri maji za dva tydny opakavat postrik , pradlo co jsem mohl jsem vypral na 60% , snad je tento stav normalni , jsem trochu na nervy z toho. jinak vse prohlizim kazdy den (hlavne tam kde se spi) ale nic nenachazim , hlavni kolonii mam pocit jsem vyhodil se starou posteli , snad po druhem postriku bude vse ok (nevytiram a nevysavam kvuli postriku)

Datum: 13.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: stenice

To, že jsou po zásahu ještě vidět živé štěnice a nějaké štípance, je zcela normální.
Ohledně vyhození postelí je to vždy ošemetné. Firmy si tím tak trochu ulehčují práci. Sice vyhodíte základ populace, štěnice ale nikdy nejsou jen tam. Při manipulaci navíc vždy něco vypadne. Navíc potom v podstatě není plocha,kterou lze ošetřit a nanést na ni dostatek přípravku, aby mohly štěnice přes tuto plochu přelézat. Lze ošetřit jen zeď a podlahu, kdy dochází ke stírání přípravku v důsledku chodu domácnosti.

Datum: 14.09.2018

Vložil: parker

Titulek: Re: Re: stenice

dekuji za odpoved , dnes byl aplikován druhý postřik a z valendy kde se nyní spalo uteklo asi 5 štěnic , má být ještě třetí , mám pocit že se při tom prvním něco zanedbalo a trochu lituji že jsem od vás daleko.

Datum: 26.08.2018

Vložil: Hana

Titulek: Dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, kolik štípanců dokáže udělat jedna štenice. Nebo pracují jedna za druhou? Minulý týden na dovolené jsem se probudila snad s 20 štípanci v řadě. První tři byly do trojúhelníku a pak už následovaly za sebou. Spíše drobné tečky, které téměř vůbec nesvědily. Po třech dnech už ani nebyly znatelné. Den na to (to už jsme byli doma) se mladší dceři objevily na přední a vnitřní straně stehen spousta trochu jiných pupínků. U té mně to přijde divné, protože jediná spala v dlouhých kalhotech s lemy i u kotniků. Po příjezdu domů jsem vše vyprala na 60°C a nechala projít sušičkou. Takže teď se modlím, aby se u nás žádná nezabydlela. Samozřejmě nejsem si jistá, zda to, co mě a dceru pokousalo byla štěnice, spaly jsme s otevřeným oknem, ale moc iluzí, že by to bylo něco jiného si nedělám.
Děkuji za odpověď.

Datum: 03.09.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Dotaz

Dospělá štěnice potřebuje sát cca 20 minut. Pokud budete v noci hodně neklidná a stále se "převalovat", myslím, že těch 20 štípanců klidně udělat může.
60 stupňů je dobře, dáloe nezbývá než čekat..

Datum: 07.08.2018

Vložil: Jana

Titulek: Parni cistic

Nevite kolik stupnu ma maly rucni parni cistic se3 bary a jestli para dokaze znicit stenice

Datum: 09.08.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Parni cistic

Kolik má stupňů najdete určitě na internetu. Štěnice dokáže zahubit, ale ne zcela zlikvidovat (možná tak v počátku, když se Vám poštěstí najít prvotní hnízdo a nerozutečou se..). To lze v současné době pouze chemickou cestou.

Datum: 05.03.2019

Vložil: ewtfgeyaer5l

Titulek: ну так себе......

Кто нить может подскажет!!!!!

Datum: 10.07.2018

Vložil: Martina

Titulek: Prosba

Dobrý den obracím se na Vás s prosbou o radu.Také jsme pátrali po zdroji štípancu.Pak jednou v noci jsme si všimla v posteli lez brouka.Hned druhý den jsme volali firmu ktera se touto problematikou zabývá. Zjistili štenice. Prohlédli jen sedačku a postel. Tu ošetřili postřikem.Žádný jiný nábytek ani stěny neošetřili.Nedali nám žádné rady jen źe máme vysávat a za tři týdny další postřik.Je to opravdu psychicky náročné. V nocí nespím stále jen koukám jestli se někde neobjeví. Je to normální źe pátý den po ošetření v noci jsem jednu našla jak leze po zdi a další v posteli. Nejraději bych vše vyhodila. Prosím kolik stojí deratizace u Vaší firmy a ošetrujete postřikem i jiný nábytek než jen postele?Maji se střikat podlahy i stěny ?Děkuji za odpověď a Váš čas.

Datum: 23.08.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Prosba

Dobrý den,

za předpokladu, že by došlo ke kvalitnímu ošetření, je normální, že po prvním zásahu můžete být poštípaní nebo můžete najít živou štěnici (jedná se nejčastěji o nově vylíhnuté jedince, příp. dospělé štěnice, které díky postřiku vylezly z úkrytů). Proto je třeba postřik vždy zopakovat. Po tomto zásahu už by postupně měl výskyt ustat.

Pokud ale nebylo důkladně ošetřeno celé místo výskytu, může se samozřejmě stát, že štěnice přežijí.

Zodpovědností každé firmy je (kromě 100% vyhubení samozřejmě) předat zákazníkovi maximum informací.

Vzhledem k tomu, že je krátce po prvním zásahu, je určitě
potřeba ještě počkat. Následně, po cca 3 týdnech, nechte určitě provést druhý zásah. Pokud byste chtěla zásah od nás, kontaktujte na e-mailem nebo telefonem.

Datum: 28.06.2018

Vložil: Monika

Titulek: dotaz ohledně štěnic

Dobrý den, jsem z Mostu, ve středu jsme měli od firmy co nám poslal Krušnohor druhý postřik. Vysávám kazdý den, vysavač hned po vysávání ihned zabalím do igelitového sáčku, ale i tak jsem dnes našla dvě malé štěnice. Už z toho mám hrůzu a chci se zeptat, zda-li je to obvyklé nebo firma u nás v bytě postřiky zanedbala. Děkuji za odpověď.

Datum: 28.06.2018

Vložil: Pavel Borovanský

Titulek: Re: dotaz ohledně štěnic

Z toho, co píšete, nemohu nic usoudit. Je normální, že se štěnice objevují i po prvním postřiku, někdy krátce i po druhém. Dejte tomu čas, pokud to nezmizí do 4 týdnů, musí to dočistit. S tím vysáváním bych byl ale opatrný, vysáváte totiž i ten postřik, určitě bych to nedělal. Jde o mikrokapsule, které samozřejmě vysátím likvidujete.

Datum: 27.06.2018

Vložil: Aja

Titulek: Stenice

Dobry den, ve ctvrtek byl v nasem byte proveden postrik.. pred postrikem pani vzala vse parnim cisticem. Po 3h jsme se mohli s detma a psem vratit do bytu. Stenici jsem nasla (malickou cervenou v gauci u syna v pokoji) byl stary tak jsme ho odvezli do sberneho dvora. Druhy den co prisla DD nasla stenici za samolepkou na zdi co byl ten gauc.. pak kdyz vyparovala synovu postel nasla dalsi potvoru... malou... syn asi 14 dni spal u me v loznici. Tam pak nasla pani par cernych tecek-trus.. ale zadnou mrchu.. ale k memu dotazu... Zitra to bude tyden a syn se stale budi postipanej.... dnes jeden na obliceji predvicerem mel cca 11kousancu i pod pyzamem za krkem...ja vcera nasla jeden... na me skoro vubec nejdou a diky bohu na rocniho syna vubec.. za to druheho syna si vychutnavaji... za 3 tydny po prvnim postriku bude proveden druhy... kdyz stenice prejde postrik jak dlouho zije? Dokaze pokousat povlikam postele po 3 dnech a peru na 60st. Pani mi rekla, ze mam i pak postel vysat jenze na netu zase ctu, ze se vysavat nesmi :/ postrik byl s fendonou a mythic... predem deluji za odpoved

Datum: 27.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Stenice

1) jestli jste používali parní čistič po postřiku, tak jste ho v podstatě zase smyli, tudíž už není účinný
2) Je naprosto normální, že po prvním postřiku jste našli štěnici i to, že je někdo poštípaný (otázkou však je, jestli je to i v důsledku nekvalitního ošetření, to nemohu posoudit)
3) Mythic má velmi pomalý a zdlouhavý nástup, proto je to u něj zcela normální průběh. Má jiný mechanismus hubení než pyrethroidy (ostatní přípravky), proto to vypadá, že štěnice si vesele běhá, ale už je chycená jedem, takže později chcípne. Ostatní přípravky fungují jinak - štěnice většinou krátce po zasažení srazí. Odolné štěnice se z toho ale mohou po čase vzpamatovat.
4) Jestliže vysáváte, tak samozřejmě odstraňujete postřik. Vysáváním ale ulehčujete deratizátorovi práci. Nevysávejte.
5) Všechny potřebné info vám má poskytnout firma, která postřik prováděla.

Datum: 27.06.2018

Vložil: Aja

Titulek: Re: Re: Stenice

Moc Vam dekuji za odpovedi...
jen dodam, ze parni cistic byl pouzit pred postrikem deratizacni firmou. To vysavani se mi taky nezdalo.

Jeste jednou moc dekuji

Datum: 21.06.2018

Vložil: Z. B.

Titulek: štěnice - prádelna

Dobrý den pane Borovanský,

jsme průmyslová prádelna a chtěla jsem se zeptat, když mi zákazník dá ložní prádlo (třeba nějaký kemp), že měli štěnice, na kolik stupňů mám prádlo vyprat, abych se jich zbavila?

Děkuji za radu a přeji hezký den

Datum: 21.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: štěnice - prádelna

Dobrý den,

teplota 60 st. a výše spolehlivě zabije veškerá stadia. Jen pozor, aby se něco nedostalo z prádla ven při cestě do pračky.. :)

Datum: 18.06.2018

Vložil: Bára

Titulek: Dezinsekce prováděná firmou

Dobrý den, pane Borovanský,

narazila jsem na Vaše stránky a doufám, že mi dokážete zodpovědět otázky ohledně správného postupu při provádění dezin.zásahu prováděného profesionály.
Již více jak půl roku bojujeme s tímto hmyzem a místo toho, aby docházelo k jeho likvidaci, štěnice se objevují v okolních bytech.
1.nález byl u nás v bytě (3 dospělí jedinci), ihned se stav hlásil na družstvo, aby se zajistil co nejrychlejší zásah. Překvapilo mne, že firma neprovedla žádnou plošnou kontrolu (vchodu, sousedních bytů, ani bytů nad a pod námi)
Ten proběhl rychle během pár dní, firma použila přípravek Cimex-out 2% a žádné další jedince nenašla. Až o týden později došlo k ošetření bytů nad a pod námi.
Všechny další postřiky byly u nás již jen bariérové a vždy s odstupem měsíce.Je tento odstup dostačující? Většina odborníků se kterými jsme situaci konzultovali se přikláněla k názoru, že odstup je nejúčinnější v odstupu 2-3 týdnů. Mezi druhým a třetím postřikem se štěnice již objevily v bytě nad námi. U nás nález nebyl dle firmy po druhém i po třetím postřiku, po kterém jsme tedy na základě prohlášení dezin. firmy že je náš byt čistý začali stěhovat první nábytek na další nemovitost.Bohužel jsme si štěnice přestěhovali taktéž :( . Mezitím se štěnice dostaly i do bytu pod námi... my jsme si na základě zkušenosti s jinou firmou, která nám prováděla dezinsekci na druhé nemovitosti (úspěšně, 3 postřiky s odstupy 3týdnů) zakoupili feromonové návnady, které jsme do bytu umístili, jelikož firma, která nám byt ošetřovala prohlásila za práci řádně ukončenou. Do této pasti se nám v bytě po cca 3 týdnech chytila živá štěnice....Zajímá mne Váš názor na postup firmy, která nám ošetřovala byt. Podotýkám, že jsme všechna požadovaná opatření dodrželi a ve vchodě nemáme žádného problémového nájemníka.
Děkuji za Vaši odpověď
Bára


Datum: 21.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Dezinsekce prováděná firmou

Dobrý den, dovolím si odpovědět za manžela - nestíháme.
Celá situace, jak ji popisujete, je celkem podivná.

1. Je třeba si definovat, co je to bar. ošetření. Neexistuje, bohužel, žádná oficiální směrnice, jak postupovat. Je to tedy spíše na každé firmě. V drtivé většině firmy provádí ošetření migračních cest (okna, dveře, topení, rohy místností, kolem postele - možná občas stříknou i do postele - tedy tzv. bariéru, přes kterou když štěnice přeleze, bude zasažena insekticidem. Pokud už se ale štěnice dostala do bytu (aktivní jsou hlavně v noci), putuje za člověkem, který je v noci samozřejmě v posteli, nasaje se a schová se v nejbližším možném úkrytu (tedy někde v posteli). Potom je samozřejmě takové ošetření zcela k ničemu. Ale nájemníci mají dobrý pocit a firma vydělá.
My např. provádíme také ošetření postelí a okolí s tím, že probíhá prohlídka. V momentě, kdy se potvrdí výskyt (často se jedná zatím o pouhých pár teček), musí dojít ke klasickému důkladnému zásahu.

2) Ošetření okolních bytů je nejlepší provádět současně s výskytem, ale někdy záleží také na objednateli, co je ochoten objednat apod.

3) Pokud se projevil později výskyt i v sousedních bytech, je klidně možné, že už tam mohla nějaká štěnice být před ošetřením.

4) Jestli se u Vás našel takto malý výskyt, je zvláštní, že je s tím takový problém. Nechápu, co znamená, že u Vás už dál probíhala pouze bar. ošetření. Pokud je v bytě výskyt (byť sebemenší) musejí proběhnou vždy dva regulérní zásahy.

5) V zásadě platí, že odstup mezi postřiky by měl být min. 2 a max 6 týdnů. Je to z důvodu bionomie štěnic. Musí být už vše vylíhlé, ale zase ještě nesmí být další samičky schopné klást další vajíčka. Také záleží na přípravku, některé mají rychlý nástup, některé pomalejší. Opět neexistuje žádná oficiální směrnice, vše je na zkušenosti firmy v terénu. Ale opravdu i nám se osvědčilo s našimi přípravky provádět druhý zásah po cca 3 týdnech.

6) Celé to na mne působí špíše tak, že může být ještě někde dále nějaký silný zdroj, ze kterého došlo k rozšíření do jmenovaných bytů a stále může docházet k migraci...

Vycházím pouze z informací, které jste napsala, může to být i jinak.

Datum: 12.06.2018

Vložil: Jana

Titulek: dotaz

Dobrý den, před týdnem jsem se přestěhovala do nového bytu.A už jsem poštipana.Nejdříve jsem hledala komara,ale bohužel po přečtení všech informací na internetu mám doma asi výskyt štenic.Mohla bych radu jak zjistit že je v bytě máme? Děkuji moc za radu.Bydlím v Teplicích. Děkuji

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: dotaz

Dobrý den,
zjistit výskyt štěnic určitě lze. Problém může být v případě, jestli jste vymalovali. Vzhledem k tomu, že jste v bytě teprve krátce, nemusíme na Vašem nábytku ještě najít žádné stopy. Přesto i tak štěnice můžeme identifikovat. Bude lepší, když nás kontaktujete na čísle 773 531 315, kde Vás trochu vyzpovídáme. Na základě těchto informací už budeme moci říci něco bližšího, následně se můžeme domluvit na prohlídce.

Datum: 12.06.2018

Vložil: Jarka

Titulek: Jde o štěnice?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - občas jezdíme k rodičům, kde přespíme, syn ( 5 let ) bývá vždy poštípaný, mám podezření, že jde o štěnice. Manžel spává v posteli se synem, syn je poštípaný, manžel ne. Štípance mívá většinou na zádech, někdy na nohách.Štípe štěnice i přes pyžamo, nebo jen na holé kůži? Já spávám ve stejné místnosti, ale na jiné posteli vzdálené asi dva metry od jejich postele, já poštípaná nebývám, je možné, že jde opravdu o štěnice? A že štípou jen syna a dospělé ne? Předem děkuji za odpověď. Jarka.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Jde o štěnice?

ano, může se jednat o štěnice. Vybírají si podle krevní skupiny. Doporučuji nechat byt odborně prohlédnout. Může také jít o blechy. Štěnice sají spíše na odhalených částech těla. Synovi se ale klidně při spaní může vyhrnout vrchní díl pyžama...

Datum: 12.06.2018

Vložil: Hanka

Titulek: Prosba o radu

Bydlím ve svém cihlovém bytě na sídlišti. Byt nade mnou je přímo zamořen štěnicemi. Majitel bytu nedá souhlas s jejich likvidací.V červenci bylo provedeno pásové ošetření, ale to nepomáhá.Můj byt a ještě jeden byl ošetřen deratizérem, další najitelé bytů s nimi bojují sami.Poraďte nám prosím, jak máme postupovat při řešení tohoto problému.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosba o radu

Dobrý den,

na tento problém se vztahuje paragraf 57 odstavec 2. zákon č. 258/2000 sb. (obytné místnosti):

(2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna
podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je
podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců
nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných
členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti,
pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má
povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství
vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka
státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

On má povinnost, má-li štěnice, nechat provést jejich odborné odstranění. Bohužel v praxi je ten problém trochu složitější. Pokud jste SVJ či družstvo, můžete mu na základě tohoto paragrafu nařídit (písemně na doručenku + volně do schránky), aby nechal do určitého data provést odbornou dezinsekci. V případě, že (samozřejmě) nebude reagovat, mu tam dále napište, že dalším krokem budete muset věc řešit přes hygienu či policii. A takto potom skutečně postupovat. Vyžádat si zásah hygieny - zde však doporučuji trvale naléhat, jinak se tím asi nebudou moc zabývat. Pokud to touto cestou nepůjde, můžete podat oznámení na policii z důvodu narušování obč. soužití. Pokud by se jim do toho nechtělo, lze si v domovním řádu stanovit např. podmínku, že pokud se u někoho v bytě objeví jakýkoliv škodlivý hmyz (myšleno štěnice,šváb, rus), je povinen to neprodleně oznámit správci. Takto vlastně poruší domovní řád a již se s tím dá dělat více.
Každopádně, pokud on nebude vstřícný, bude to na delší dobu a pevné nervy.

Ohledně pásových postřiků - co všechno zahrnovaly? Pokud nebyla důkladně ošetřena postel/postele, ale pouze jen "pás" kolem postele je to pro Vás opravdu celkem zbytečné. Pokud celá věc trvá již delší dobu, je dost možné, že už bude bytů zasažených více. Zvláště, pokud ten majitel (nebo i kdokoliv jiný) třeba nosil zamořený nábytek po chodbě k popelnici... Takto se mohou roznést štěnice po domě i "nepravidelně" oproti běžnému postupnému šíření při migraci. Bylo by asi vhodné provést prohlídku a bariérová ošetření všech bytů. A samozřejmě dostat se ke zdroji.

Datum: 11.06.2018

Vložil: Ilona

Titulek: Prosím o radu

Ještě k dotazu níže.když jsme měli štěnice před tím cca rokem a dcera byla poštípaná tak ji to hrozně svedilo ale nyní vůbec,ale charakteristika štípanců je stejná.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosím o radu

To zákazníci také často říkají. Může to být tím, že si tělo již vytvořilo nějaké protilátky i tím, že štěnic není tolik.
Každopádně pro jistotu kupte ještě odpařovač do zásuvky proti komárům, ať máte jistotu, že se nejedná o komáry.

Datum: 11.06.2018

Vložil: Ilona

Titulek: Prosím radu

Dobrý den,prosím vás je možné aby se objevila od posledního postřiku po 7 měsících í když jsme pořád doma a spíme na stejném místě?7 měsíců jsme měli klid a dnes je dcera poštípaná ale nenašla jsem ani náznak po štěnice.moc vám děkuji za odpověď

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosím radu

Dobrý den,

7 měsíců je opravdu dost dlouhá doba, muselo by jich být opět už více. V normálním případě jich jsou jich po 7 měsících stovky. Pokud už byt proběhl dezinsekcí a došlo k zasažení populace, může se (za určitých okolností) stát, že štěnice někde přežije a až po delším čase začne být opět aktivní. Přesto by už byl po 7 měsících určitě nějaký nález.

Pokud bychom tedy vyloučili, že něco přežilo, mohlo by se jednat o nové zavlečení. Nejspíše z původního zdroje - sousední byt, návštěva. Ale v dnešní době je tak jednoduché "chytit" štěnici, že se klidně může jednat i o nový zdroj - MHD, čekárny na úřadech apod.

Datum: 05.06.2018

Vložil: Lenka K.

Titulek: Prosba o názor

Dobrý den pane Borovanský,
jsem na pokraji svých sil. Před 9 měsíci jsem na wc našla štěnici, kterou jsem šla nahlásit na družstvo. Protože mě chtěli chránit, udělali jsme 2 postřiky a sousedka barierový. Nad námi paní byla seznámena,vše bylo celou dobu v pořádku. Po obou zásazích u nás byly celkem 4 mrtvé štěnice z toho jedna zase na wc , 2 pod parapetem v obýváku a 1 v pokojíku dcer.
Včera dcera, protože se celou noc učí na zkoušky, za plného světla ve 4 ráno, měla otevřené okno a najednou vidí lézt strašně pomalu od podlahy směrem vzhůru štěnici. Volala jsem dnes firmu, přijedou se podívat až ve čtvrtek, ale kdyby jsme něco objevili, že máme volat dřív.
Pane Borovanský, myslíte si, že je jich v baráku více a lidé mlčí? Nemohla přijít přes to okno? Ze sklepa? Jsme přízemní byt. Je pravda, že v 6.patře bydlí pán, sběratel od popelnice, ale to by přece muselo zaznamenat více lidí. Já už jsem zoufalá. Jsem nemocná a tohle je pro mě strašné. My nikam nejezdíme, celou dobu ze strachu si už ani nezvu návštěvu. Cokoliv, nové oblečení atd. donesu domů, přemrazuji, rovněž mám sušičku. Nemyslím si, že jsme si ji donesli...
Ptala jsem se i firmy, jestli to nemůže být ještě po tom postřiku nějaká zalezlá, ale že ne.
Velmi Vám děkuji pane Borovanský za Váš názor a omlouvám se, že Vás obtěžuji. Rovněž Vaše forum je neskutečná pomoc a já Vám moc děkuji, že se ve svém volném čase věnujete zoufalým lidem.

Datum: 05.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosba o názor

Dobrý den,

1) píšete, že se dělaly dva postřiky, to je v pořádku. Sousedka bar. ošetření, ale v bytě nad byli jen seznámeni - znamená to, že v horním bytě nebyl proveden zásah? Proběhla alespoň prohlídka? To, že někoho informujete a spolehnete se na tvrzení, že nic nemá, totiž ještě neznamená, že se v daném bytě štěnice nevyskytují.

2) Štěnice na záchodě či koupelně se opravdu běžně nevyskytují. Stává se občas, že si je tam lidé zanesou s ložním prádlem, to potom ano. Ale jestli jste už měla vše vyhubené, spíše migrovala z jiného bytu.

3) Štěnice samozřejmě oknem přilézt mohla. Mohla ale také právě migrovat z Vašeho bytu.

4) Ano, lidé mohou mlčet s tím, že mají štěnice, se většinou nikdo nechlubí. To je právě úkolem firmy - měla by informovat majitele (v tomto případě družstvo) o rizicích a zajistit minimálně barierová ošetření všech okolních bytů (nad, pod, na patře) a případně prohlídky ještě dalších bytů. Další věcí samozřejmě je, pokud to majitel nechce objednat/platit. V tomto případě my často děláme prohlídky pouze ze své iniciativy - s ohledem na zoufalé nájemníky.

5) Ve sklepě se štěnice také běžně nevyskytují. Jsou synantropní - tzn. úzce vázané na přítomnost člověka. Opět jedinou možností je, že ba je tam někdo zanesl třeba se zamořenou sedačkou. V tom případě se nejpozději po 30 dnech začnou rozlézat do okolí a hledat potravu.

6) Sběrači od popelnic jsou všeobecně problém. Zde samozřejmě výskyt být může. Výjimečně se stává i to, že přelezou "obbyty" - asi v případě, že nenajdou nějaký otvor do bytu (pootevřené okno, škvíru atd). Jste ale opravdu celkem daleko. Bylo by to spíše zvláštní. Ale vzhledem k tomu, že jste v přízemí, mohlo dojít k tomu, že někdo vyhazoval zamořený nábytek, dole si ho položil a mohlo z něj něco vypadnout...

7) Nevím, jak kvalitní ošetření dělá ta firma. Dost často jezdíme po ostatních firmách (když už jsou nájemníci zoufalí a neví si rady) a dozvídáme se věci, jakože tam byl pán 10 minut, nebo že, když nadzvedl postel, ve které byly stovky štěnic, řekl no fuj, tam nepolezu, stříkl sem tam, vzal 2500 a šel.. :)
Píšete ale, že už je to 9 měsíců. Za tu dobu už byste museli v postelích zcela jistě najít více štěnic. Lze tedy předpokládat, že ošetření bylo asi kvalitní.

8) Neobtěžujete, naše práce nás baví. Jen toho času je málo... Pokud byste byla někde v našem dosahu, není problém se zajet podívat.

Datum: 02.06.2018

Vložil: Jarmila

Titulek: Holubi

Dobrý den. Potřebovali bychom něco na holubi. Naučili se k nám lítat na balkón a přilehlá okna (parapety). Je to stále plné trusu a peří.
Děkuji za odpověď.

Datum: 04.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Holubi

Dobrý den,

existují buď bodce, které se instalují na parapety. Je třeba počítat s tím, že tam může některý uvíznout. Ale zábrana je prakticky trvalá.

Nebo je možné umístit "mističku", holubi ji ve svém spektru vidění vidí jako oheň a po nějakém čase si odvyknout na místa létat. Tyto "mističky" se musí ale cca každé dva roky měnit.

Datum: 13.05.2018

Vložil: Viki

Titulek: Štěnice z hotelu

Dobrý den, chci se zeptat - zjistila jsem, že na hotelu na kterém jsem přespala, byly štěnice, které mě dost pokousaly. Prosím o radu, co udělat jako prevenci toho, abych si je nepřivezla domů? Vím, že stoprocentně účinné je prát nebo mrazit, ale co třeba s takovým počítačem a fotoaparátem? Děkuji za radu.

Datum: 14.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Štěnice z hotelu

Pokud jste neměla věci přímo v posteli či okolí, je riziko zcela minimální. Pokud ano, může se samozřejmě stát, že se štěnice mohla někam schovat. Většinou zalézá jen mělce, na kraj, často jí stačí jen schovat hlavičku. Je dobré věci důkladně prohlédnout (např. nad bílou látkou, abyste viděla, kdyby něco vypadlo a mohla to chytit), baterkou prosvítit škvíry. Myslím, že takto důkladná prohlídka je dostačující.

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: nevim, co mám dělat!

Prosím pomozte mi, našla sem u dcery štěnice. Za tři dny přijela firma, udělala ošetření - pán tu byl asi 10 minut. Za 2 týdny znovu. Teď to je už 4 týdny od posledního zásahu a dnes ráno sem zase jednu u dcery našla. Je to normální? Mám je objednat ještě jednou? Mám vyhodit postel? Nejradši bych se odstěhovala.
Děkuju moc za vaše rady.

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: nevim, co mám dělat!

Vezmu to popořadě:
1) 10 minut zásah je opravdu málo. A to i kdyby to byla malá garsonka. Vše je třeba důkladně ošetřit. Jen rozebrání postele či sedačky zabere oněch 10 minut.
2) Zásah už po dvou týdnech může být v pořádku, pokud tam byl ale opět jen 10 minut, není to dobré.
3) Vždy píšeme, že je normální, že po prvním zásahu můžete mít ještě štípance a můžete objevit i živé štěnice. V případě silného zamoření či problematických prostor se to může stát i po druhém zásahu, ale postupně musí nejpozději po 4-6 týdnech vše ustat.

Dostali jste nějaké instrukce po zásahu? Jak máte postupovat?
Neznám Vaši konkrétní situaci, ale vzhledem k době trvání ošetření bych čekala max. ještě 2 týdny. Pokud se bude poštípání opakovat, určitě chtějte nový zásah ale důkladný, příp. můžete objednat jinou firmu.

Vždy chtějte protokol s účinnou látkou a instrukce!

4) V případě kvalitního zásahu není třeba vůbec nic vyhazovat. Naopak, situace se spíše zhorší viz: https://www.naturabor.cz/obsah/co-zasadne-nedelat-kdyz-se-objevi-stenice

5) Odstěhováním také nic nevyřešíte, s největší pravděpodobností je vezmete s sebou...

6) Pokud jste někde v naší spádové oblasti můžeme k Vám zajet a příp. situaci posoudit na místě...

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: Re: Re: nevim, co mám dělat!

Informace sme nedostali žádný, jenom, že tam hodinu nesmíme. Ani žádný potvrzení o zaplacení. Když sem tam volala, pán mi řekl, že to není možný a že to mám určitě od sousedů.

Jsme z Lovosic. Moc ráda bych vás teda objednala. Posílám ještě mejl s telefonem na mě.
Moc děkuju!

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Re: Re: nevim, co mám dělat!

V momentě, kdy se štěnice vyskytnou v bytovém domě, je potřeba, dle metodiky, provést také bariérová ošetření tzv. do kříže - tedy byt nad, pod a na patře. Samozřejmě je možné, že se k Vám štěnice dostaly z nějakého sousedního bytu, ale zároveň se to nemůže stát výmluvou.

Tuto informaci jste měla obdržet na začátku hned při zásahu, abyste mohla jednat s SVJ/družstvem apod. Cílem firmy má být spokojený zákazník a tedy 100% vyhubení štěnic (někdy i za cenu vlastních nákladů...). Blíže to probereme po telefonu..

Domluvíme se a na začátku příštího týdne k vám zajedeme.

Záznamy: 51 - 100 ze 107
<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek