Datum: 31.10.2018

Vložil: M. Borovanská

Titulek: Re: Re: Re: Stěnice

1) Výskyt dva měsíce ještě není nic tak rozsáhlého. Buď je to tedy u Vás déle, nebo to není tak velký výskyt. Setkali jsme se např. s bytem zamořeným dva roky a kolem nikdo nic neměl. Naopak v jiném bytě to řešili půl roku a kolem byly zasažené dva byty. Záleží vždy na různých okolnostech (průstupy do dalších bytů, neodborné zásahy apod.)

2) Samozřejmě, že pokud někdo ponese zamořený nábytek, po kterém polezou štěnice, tak si je nechtíc můžete "nabrat". I deratizátorovi se může při manipulaci s nábytkem stát, že si nějakou odnese. S přespáním to vůbec nesouvisí. Navíc návštěva u Vás přeci nemusí spát. Stačí, když si sedne na zamořenou sedačku. Může dojít k vyrušení schované štěnice, ta popoleze a schová se do záhybu kalhot, kabelky apod.

3) A ano, z MHD si ji samozřejmě přinést můžete, také z čekárny úřadu a dalších míst, kde dochází k větší "kumulaci" lidí - zvláště z lokalit s výskytem.
Nedávno jsme řešili případ veřejných pracovníků městského úřadu, kde bylo opakovaně zjištěno (i vyfoceno), že mají štěnice na oblečení.. Pokud jim taková štěnice odpadne v autobuse, zaleze do nejbližšího úkrytu. Následně se půjde na někoho nasát. Nemusí to stihnout a zase se schovat a už si ji ten dotyčný nese s sebou...

4) Bylo prokázáno, že v laboratorních podmínkách dokáže štěnice hladovět déle než jeden rok. Ve vašem bytě by nebyla přeci bez potravy, byt je obydlený. Naopak tedy - pokud by nějaká přežila, docházelo by dále k množení a po půl roce by bylo zamoření zase značné.,
Pokud by se však po celou dobu neprojevovaly žádné náznaky výskytu a najednou se potom opět objevila štěnice, jednalo by se nejspíš opravdu o nové zavlečení. Toto jsou ale jen teorie, je potřeba vždy posoudit danou situaci komplexně.

5) Pokud by došlo k přetrvání výskytu a bude použita samotná dýmovnice, nejspíše to problém nedořeší. Dýmovnice nezanechávají reziduální stopu - řeší tedy jen živá stadia, ne nevylíhnuté jedince.

6) Prázdná past ještě není 100% záruka nulového výskytu. I v návodu je, že pokud se nic nechytlo, neznamená to ještě, že v prostorech žádná štěnice není.

Každopádně tyto naše reakce vycházejí jen z toho, co píšete vy, neznáme konkrétní situaci, stupeň zamoření, problematiku prostor, atd.

Přidat nový příspěvek